Aserbaidžaani Muusikakultuuri Riiklik Muuseum

Aserbaidžaani muusikakultuuri muuseumi peahoone

Aserbaidžaani Muusikakultuuri Riiklik Muuseum (aserbaidžaani Azәrbaycan Musiqi Mәdәniyyәti Dövlәt Muzeyi), Aserbaidžaani suurim muusikamuuseum, tegeleb Aserbaidžaani muusikaajaloo materjalide kogumise, säilitamise ja populariseerimisega. Asutatud 1967, asub Bakuus.

Muuseumi kogudes on enam kui 50 000 eksponaati. Muuseumi visiitkaardiks on ajalooliste rahvuslike muusikainstrumentide kogu (215 eset), mis annab ülevaate aserbaidžaani muusika ja pilliehituse ajaloost. Esindatud on taar, kämantša, saas, gaval, gošanagara, zurna, nej, rübab ja haruldased instrumendid nagu asa-tar, asa-saas, samuti mitmesugused grammofonid ja patefonid ning enam kui 1700 heliplaati.

Muuseumis säilitatakse aserbaidžaani professionaalse muusika rajaja Üzeyir Hacıbәyovi, klassikalise laulu suurkuju Bülbüli, väljapaistvate heliloojate Qara Qarayevi ja Fikrət Əmirovi jpt heliloojate ja interpreetidega seotud või neile kuulunud noodikäsikirju (enam kui 1000 autograafi), salvestisi, afišše, programme, kujutava kunsti teoseid, raamatuid, isiklikke asju ja muid materjale. Muuseumi fotokogus on enam kui 9000 aserbaidžaani muusikaloo teemalist fotot.

Muuseum korraldab näitusi, loenguid, konverentse, kontserte, temaatilisi õhtuid jms, valmistab ette ja annab välja helitöid ja raamatuid. Muuseumi kogudega saab tutvuda ka virtuaalselt.

Muuseumil on kolm filiaali (kõik asuvad Bakuus): Aserbaidžaani rahvuslike muusikainstrumentide püsinäitus (1987), Niyazi kortermuuseum (1990), Vagif Mustafazadə majamuuseum (asutatud 1989, filiaal aastast 1994). Muuseumi juures tegutseb vanamuusika ansambel (asutatud 1996, kunstiline juht M. Kərimov).

Välislink

Loodud 2015