metsakultuur

Männinoorendik Läänemaal

metsakultuur, seemneist või istutatud taimedest saadud metsauuendus, millest hea kasvamamineku ja hooldamise korral kujuneb kultuurpuistu. Eestis rajatakse peamiselt männi- ja kuuse-, vähesel määral ka kase-, saare-, tamme-, lehise- jmt liigi kultuure. 2010 rajati Eestis 7640,4 ha metsakultuure, sellest oli metsaistutus 6781,3 ha. Metsakultuuri rajatakse harilikult kevadel: mändi külvatakse (0,7–1,5 kg seemet 1 ha-le) või istutatakse (2-aastasi seemikuid, 5000 kuni 8000 tükki 1 hektarile), kuuske istutatakse (peamiselt 4-aastasi istikuid, 2000–3000 tükki 1 hektarile, harvemini 2-aastasi seemi­kuid, 3500–4500 tükki 1 hektarile). Seemikuid ja istikuid kasvatatakse metsataimlas. Maapind valmistatakse ette harilikult eelmisel suvel või sügisel kas üleni või ositi (la­pid, künkad, vaod, künniviilud, ribad, peenrad; istutusaugud tehakse põhiliselt kevadel) peamiselt masinatega (lapilööjad, kopp-künkavalmistajad, hõlmadrad, ketasadrad koos külvikuga, metsaäkked, freesid). Mõ­nikord juuritakse enne kände. Istutatakse ja külva­takse käsitsi või metsaistutus- või külvimasinaga; metsakultuure hooldatakse peamiselt võsasaagidega, harvemini võsalõikuritega või käsitsi (kobestamine, niitmine).

Vä­heväärtusliku lehtpuunoorendiku (hall lepp, sookask, sarapuu) asendamist väärtuslikumate liikidega nimetatakse rekonstrueerimiseks, selleks raiutakse 1,5–4 m kõrgusesse võssa rööbitised 1,5–2,5 m laiused lõuna-põhjasuunalised koridorid ja asemele istu­tatakse kuuseistikud, harvemini kõvade lehtpuude (tamme, saare) istikud või heistrid. Kui metsakultuur ei vaja enam hooldamist ega täiendamist, on saavutanud vajaliku liituse ja tai­med kasvavad normaalselt, arvestatakse metsakultuur ümber noorendikuks (I vanuseklassi puistuks). Sel puhul peab männi-, lehise- ning kase- jt lehtpuutaimede keskmine kõrgus olema 1,0 m, kuusetaimede kõrgus 0,8 m.

Terminiga „metsakultuur” tähistatakse ka metsateaduse haru, mis käsitleb met­sa kunstlikku uuendamist, jaguneb metsaseemneteaduseks, metsataimekasvatuseks (taimlamajandu­seks) ja metsakultiveerimiseks.

Välislink

EE 6, 1992; VE, 2006; EME 2, 2009 (H. Seemen); muudetud 2012