Nõo vald

Nõo valla üldandmed
 
Elanike arv (2010) 3599
Pindala 168,92 km2
Vallavanem Rain Sangernebo
Maakond Tartumaa

Nõo vald, 2. järgu haldusüksus, ennistatud 11. Vii 1991; asub Tartu maakonna edelaosas. Keskus Nõo alevikus.

Nõo valla naaberomavalitsused on Tartumaal Tähtvere, Ülenurme, Kambja, Konguta ja Puhja ning Valgamaal Palupera vald, läänepiiril Elva linn.

Asustus ja rahvastik

Nõo vallas on 2 alevikku (Nõo, Tõravere) ja 20 küla.

Külad

Aiamaa, Altmäe, Enno, Etsaste, Illi, Järiste, Keeri, Ketneri, Kolga, Kääni, Laguja, Luke, Meeri, Nõgiaru, Sassi, Tamsa, Unipiha, Uuta, Vissi, Voika.

Vaata Nõo valla elanike arv asulati.

Loodus

Valla põhjaosa paikneb Ugandi lavamaal, lõunaosa Otepää kõrgustikul. Märkimisväärsed pinnavormid on Elva jõe org (valla läänepiiril), Vapramägi (kuulub Vapramäe kaitsealasse; Elvast põhjas) ning surveline otsamoreen Pangodi mäed (kuuluvad Pangodi mägede kaitsealasse). Nõo alevikust idas on Suur ja Väike Karujärv.

Osaliselt on valla piires Elva-Vitipalu maastikukaitseala (jääb Elvast lõunasse) ja Keeri-Karijärve looduskaitseala (jääb Elvast põhja). Valla piires on Mügramäe kaitseala ja Tepripalu kaitseala (loodud võsu-liivsibula kaitseks).

Huviväärne on looduskaitsealune Luke mõisa park (15,4 ha). Kaitse all on veel Kabelimägi ehk Kalevipoja iste (Vapramäe lähedal Elva jõe paremal kaldal; oletatav linnamägi), Meeri park (4,3 ha), seedrisalu (0,2 ha; Varimõisas endise Balti raudtee puukooli territooriumil; suur osa puudest hävinud) ja Unipiha park (3,9 ha) ning looduse üksikobjektidest Kindralimägi (0,3 ha; Tamsa külas, kõrgendik on oma nimetuse saanud seal 1944. aastal langenud kindral Potapovi järgi), Nõo pärn (ümbermõõt 2,67 m ja kõrgus 18 m, võra algab juba 2 m kõrguselt) ja Tamsa kadakas (ümbermõõt 1,17 m ja kõrgus 9 m; Enno külas). Vallas on Elva jõe (osaliselt), Ilusaoja ja Viisjaagu järve hoiuala (osaliselt).

Vapramägi Elva lähedal (1924)

Vapramäe ja Tõravere maastik

Elva jõgi Vapramäe külje all

Ettevõtlus ja transport

Suurim ja tuntuim ettevõte on AS Nõo Lihatööstus (2009. aasta käive 208, 5 miljonit ja kasum 10,1 miljonit krooni).

Paljud valla elanikud käivad tööl Tartus.

Riigimetsamaad haldab Tartumaa metskonna Elva metsandik.

Haridus, kultuur ja tervishoid

Nõos on põhikool, reaalgümnaasium ja muusikakool. Seal on ka kultuurimaja, spordihoone, noortekesku ja koduloomuuseum. Raamatukogud on Nõos, Lukel ja Nõgiarus. Vallas on neli lasteaeda (Nõos, Tõraveres, Nõgiarus ja Lukel). 

Nõos on perearstikeskus, hambaravikabinet ja kaks apteeki. Nõos on päevakeskus ja Lukel hooldekodu.

Tõraveres töötab Tartu Observatooriumi peahoone (stellaarium).

Nõo kirik (üldvaade lõunast 1998)

Nõo vene õigeusu kirik (1998)

Tartu Observatooriumi üks hoonetest Tõraveres

Ajalugu

20. sajandi algul olid praeguse Nõo valla alal Luke, Meeri ja Pangodi vald Pangodi vald 1939–50 oli Nõo vald. Staatus ennistati 11. VII 1991.

Loe täiendavalt artiklit

EE 12; muudetud 2012