Sõjamäe

Sõjamäe, asum Tallinnas Lasnamäe linnaosa lõunapiiril. Sõjamäed läbivad Peterburi tee, Suur-Sõjamäe tänav ja Tallinna–Tapa raudtee. Seal asunud mitu suurt tootmisettevõtet (näiteks Eesti Tubakas) on tegevuse lõpetanud, tegutsevad peamiselt viimistlusmaterjale valmistav OÜ Baltplast (endine Polümeer) ning looduskosmeetika- ja kodukeemiatooteid tegev AS Orto. Sõjamäel paikneb Lasnamäe suurimaid tööandjaid AS Elcoteq Tallinn, seal on suuri hulgiladusid ja teenindusettevõtteid.

Väike-Sõjamäe tänava ääres on asunud Sõjamäe suvemõis (Weymarshof, nimi 1817 sealse ala omandanud lihunikmeistri J. Weymari järgi).

Peterburi maantee, raudtee ning Vesse ja Betooni tänava vahelisel alal Lasnamäe paelava äravooluta nõos asub Sõjamäe raba, sellest läänes Peterburi tee ääres on paene kõrgendik Sõjamägi (52,6 m ü.m). 14. V 1343 toimus seal Jüriöö ülestõusu otsustav lahing: Tallinna piiravaid talupoegi ründasid selja tagant ordurüütlid, lahing lõppes talupoegadele ohvriterohkelt. 1935 otsustati rajada sinna mälestushiis, 1937. aastaks oli istutatud ligi 13 000 puud (sh 20 autamme), osa puid on säilinud. 1998 rajati uus park, seal on lahingukohta tähistav maasse torgatud hiigelmõõk ja Teises maailmasõjas võidelnute mälestuseks graniidist sõjamehekuju.

AS Elcoteq

Jüriöö park

EE 11, 2002; EE 12, 2003; muudetud 2011