Salla (Rakke vald)

Rakke valla asulate skeem

Salla Liukivi

Salla, küla Lääne-Virumaal Rakke vallas Emumäe kirdejalamil; 87 elanikku (2011; 141 el, 2000; 248 el, 1994).

Küla on Salla piirkonna keskus, mis moodustub Salla külast ja temaga piirnevatest Mäiste, Emumäe, Koila, Lasinurme ja Kaavere küladest.

Küla keskel asub Salla mõis, Salla park (5,94 ha, looduskaitse all) on Põhja-Eesti okaspuuliigirohkeimaid, arheoloogiamälestisena kuulub riikliku kaitse alla kaks kultusekivi küla lõunaosas Emumäe veerul. Nendest ühe, Liukivi kohta on kujunenud tava, et iga võõras, kes Liukivi juurde satub, peab sealt liugu laskma. Liulaskmisest on kivisse tekkinud märgatav jälg.

Küla läbib Salla jõgi, külast ida pool paikneb Peedla soo, mis on maakonna suuremaid. Rahvapärimuse järgi olnud Peedla rabas ümberkaudsete külade pelgupaigad. 

Salla külas on aja jooksul tegutsenud mitmeid seltse ja ühinguid. Tänapäeval tegutsevad muuhulgas Salla Mõisa Naiste Selts (asutatud 2002) ja MTÜ Salla Seltsimaja (asutatud 2006).

Salla vallakoolis õppis näitleja Olga (Olly) Teetsov, koolijuhatajaks on olnud Eesti teeneline õpetaja Rudolf Reiman.

Ettevõtlus

Piirkond on ajalooliselt olnud põllumajandus- ja loomakasvatusala. Salla küla suuremad põllumajandusega tegelejad on Isotalo OÜ ja Maie Madissooni Antsu Talu. Lisaks tegutsevad veel Terati OÜ  ja Koidusära Metsatööd OÜ. Valla allasutustest on piirkonna suurimaks tööandjaks kool ja raamatukogu.

Haridus, kultuur ja tervishoid

Salla külas on põhikool, raamatukogu (Rakke valla raamatukogu Salla laenutuspunkt)

Ajalugu

Küla on mainitud Taani hindamisraamatus 1241 (Salda), mõisa kohta on teateid aastast 1479, varem oli selle kohal küla (Kaegynurmi). 1838 alustas tegevust külakool (aastast 1921 endises mõisahäärberis). 1930. aastate lõpus oli Sallas 12 talu, külas elasid veel vallasekretär, valla käskjalg, konstaabel, kooliõpetajad, poepidaja, rätsep, õmbleja, kingsepp, kellasepp, kuduja, pagar. Külaelanikke oli umbes 90–100. Salla on olnud valla- ja sovhoosikeskuseks. Nõukogude perioodil paiknes siinkandis Salla sovhoos, mille peasuunaks oli tõuveisekasvatus, liha ja piima tootmine.

EE 8, 1992; muudetud 2013