Seljamägi

Seljamägi, Pandivere kõrgustiku lõunaservas paiknev oos, mis asub Rakke valla lõunaosas, Emumäest umbes 5 km lääne pool. Pika kitsa kruusaseljandikuna (pikkus umbes 7 km, laius 40–80m, suhteline kõrgus 16 m) kulgeb see Vägevalt läbi soode ja võsastunud heinamaade põhja suunas Piibe külani.

Seljamäe piirkonna kaitseks on moodustatud Seljamäe hoiuala.

Piibe mõisas sündinud K. E von Baer on saanud Seljamäelt oma botaanilistele ja zooloogilistele kollektsioonidele palju huvitavat materjali.

Seljamägi olevat tekkinud Kalevipoja mantlihõlma augu kaudu mahapudenenud liivast, kui ta seda kandnud Väinjärvest Pihkvasse. Seljamäe harjapidi on kulgenud juba muinasajal Sellist Piipe suunduv ratsarada, mis ühendas Vaigat Järvamaaga. Pärimuse kohaselt olevat teed pidi Venemaa vürstid käinud Läänemaad rüüstamas. Seljamäe sõjatee on pärandkultuuriobjekt.

Seljamäe matkarada

Seljamäe matkarada kulgeb Piibe ja Rakvere–Väike-Maarja–Vägeva maantee vahelisel alal ning on märgistatud suunaviitadega. Matkarada kulgeb Piibe silla lähedusest üle heinamaa kuni vana Piibe-Edru teeni, sealt endisesse karjääri, kust veeti kruusa Piibe maantee ehitamiseks. Karjäärist viib trepp tagasi Seljamäele haavikusse. Seljandiku lõikab läbi raudtee. Üsna raudtee lähistel asub 0,5 ha suurune kinnikasvav Kaanjärv, kus elavad rohelised veekonnad, kasvavad vesiroosid. See õõtsikkaldaga järveke on Endla soostiku põhjapoolseim järv.

Loodud 2013