täislaev

täislaev (ingl full-riggid ship, vn судно с полным парусным вооружением), 3 või enama mastiga purjelaev, mille iga mast kannab täispurjestust, viimane mast lisaks kahvelpurje. Fokkmasti ees pukspriidi ja kliiverpoomi peal on 3–4 eespurje ja mastide vahel ülestikku harilikult 3 taakslit. Iga mast koosneb mitmest osast: (alt üles) alamast, marss-, praam- ja roilteng. Viimased kaks olid algselt eri peeled, nüüd moodustavad mõlemad tengid ühise peele, mille alaosa täidab praamtengi ja ülaosa roiltengi funktsioone.

19. sajandil kasutati täislaeval ka leipurjesid ja roilpurjest kõrgemal lisapurjesid, nagu keisel (ka keiseil) ja muunseil. Kõrvu väheste komposiitlaevadega on enamik 19. sajandi täislaevu ehitatud terasest. Maailma ainukene viiemastiline täislaev oli 1902 ehitatud Preussen.

Nüüdisajal on täislaevu kasutatud õppelaevadena, näiteks Amerigo Vespucci (Itaalia), Christian Radich (ehitatud 1937, Norra), Danmark (ehitatud 1933, Taani), Princess Eitel Friedrich (ehitatud 1909), Dar Pomorza ja Dar Młodiezy (ehitatud 1982, mõlemad Poola).

Täislaev tekkis, kui tugevdati laevakeret, et stabiliseerida laevasuurtükke.

MerLe, 1996