tutkas

Tutka isaslinnud hundrüüs

tutkas (Philomachus pugnax), Euraasia tundra- ja metsavööndi kurvitsaline kurvitslaste sugukonnast. Isaslinnu pikkus on 26–32 cm, tiibade siruulatus 46–58 cm, emaslind on isaslinnust tunduvalt väheldasem. Nokk on pikk ja terav. Isaslinnul on hundrüüs pikad varieeruva värvusega kukla- ja kaelasuled (sulgkõrvad ja nn sulgkrae) ja sulitus näos eredad näsad.

Tutkad elutsevad luhtadel ja rannaniitudel, põhja pool ka tarnasoodes. Isastel on kevadel hoogne mäng. See toimub kevadest kevadesse samal platsil. Pesa on maapinnalohus ja vooderdatud kõrtega. Kurnas on 4 muna. Haub ja poegi hooldab ainult emalind. Sööb selgrootuid ja rohttaimede osi.

Eestis on ta veekoguäärseil niitudel (eriti mere ääres) paigutine harv haudelind ja arvukas läbirändaja. Tutkad saabuvad aprillis-mais, lahkuvad juulist oktoobrini. Isaslinnud mängivad mais ja juuni alguses hoogsasti suurte salkadena. Omal ajal oli tutkas Eestis jahilind, kuid nüüdseks on tema arvukus niivõrd vähenenud, et ta on võetud looduskaitse alla ja kuulub I kaitsekategooria ning Eesti punase raamatu (2008) ohustatud liikide nimistusse.

Vaata ka seotud artikleid

Kirjandus

  • Loomade elu, 6. Linnud. Tallinn, 1980
  • O. Renno (koostaja). Eesti linnuatlas. Tallinn, 1993
  • L. Jonsson. Euroopa linnud. Tallinn, 32008
  • E. Mägi. 101 Eesti lindu. Tallinn, 2010
  • L. Svensson, K. Mullarney, D. Zetterström. Linnumääraja. Tallinn, 2012

Välislingid

EE 9, 1996; VE, 2006; muudetud 2011