Võisiku vald

Endine Võisiku vallamaja

Võisiku vald (sks Woiseck), endine vald aastatel 1866–1950. Loodi Viljandimaal Kolga-Jaani kihelkonnas (teateid Võisiku mõisast aastast 1558), 1939 liideti sellega Soosaare valla põhiosa. 1945. aasta septembris moodustati Võisiku valla territooriumil paralleelselt Kolga-Jaani, Lalsi ja Vissuvere külanõukogu. Vald likvideeriti 1950 seoses Põltsamaa rajooni moodustamisega. Hõlmas põhiliselt nüüdse Kolga-Jaani valla alasid, alguses selle lõuna- ja aastast 1939 ka põhjaosa.

Võisiku vallamaja asus Eesnurga külas.

Võisiku val­las on sündinud tõlkija ja vanavarakoguja Karl Rosenbach (1839-1883), kooliõpetaja ja näitekirjanik Jüri Orgusaar, riigitegelane ja jurist Tõnis Vares, seltsi- ja pangalegelane Mihkel Loy, loomaarstiteadlane ja tõuaretaja Mihkel IImjärv, kooliõpetaja ja lastekirjanik Edur Tasa, arhitekt Ernst Kesa.

Võisiku vallamaja

Eesnurga külas asuv vallamaja ehitati 1867. 1908 tehti juurdeehitus ja asendati algne kivikatus sindelkatusega. 1939 ehitati vallamaja ümber ja ajakohastati. Omavalitsus töötas hoones 1950. aastani. 1951 läks hoone Kolga-Jaani 7-klassilise kooli käsutusse, kool töötas seal kuni uue hoone valmimiseni 1965. Seejärel asusid seal Kolga-Jaani kolhoosi korterid. Hoone erastati 1993.

Vallamaja oli algselt ühekordne viilkatusega kivihoone, millele tehti 1939 peale kahepoolne mansardkorrus. Hoone esikülje servades on kaks sissepääsu, neist vasakpoolse ees veranda, parempoolse kohal väike lame varikatus. Hoone paremas otsas olnud kojaga sissepääs, kuid uks on kinni müüritud; tagakülje servades samuti kaks sissepääsu, neist parempoolse ees suurem koda, nõnda, et hoone põhiplaan on L-kujuline. Vallamajal on telliskividest seinad, mis on üle krohvitud ja värvitud. Katusel põhiosas eterniit (all vana laastukate), mansardkorrustel ennesõjaaegsed tsinkplekk-tahvlid. Hoonel ees põhiosas ennesõjaaegsed aknad, on ka nõukogudeaegseid aknaid. Interjöör põhiliselt nõukogudeaegse miljööga, säilinud vanu 2- ja 3-tahvlilisi uksi, üks pruunidest glasuuritud pottidest ahi jne.

Kasutatud kirjandus

  • XX sajandi arhitektuur. Alusuuringud. Vallamajad. Muinsuskaitseamet

Loodud 2013