Araabia

Araabia

Araabia, poolsaar Edela-Aasias; 2 730 000 km2 (maailma suurim). Piirneb läänes Punase mere, lõunas Adeni lahe ja Araabia mere, idas Omaani lahe ja Pärsia lahega. Põhjas looduslik piir puudub, kokkuleppeline piir kulgeb mööda 30.° põhjalaiust.

Araabia on Eelkambriumis tekkinud vana kristalne massiiv, mida katavad Juura, Kriidi ning Paleogeeni ja Neogeeni settekivimid; kohati (peamiselt keskosas) on laavakatteid. Keskosas on 500–1000 m kõrgune lavamaa, äärealadel mäestikud: edelas Jeemeni mäed (3760 m), kagus Omaani mäed. Valitseb troopiline mandrikliima: keskmine temperatuur jaanuaris 7 °C (põhjaosas) kuni 24 °C (lõunaosas), juulis üle 30 °C, sademeid enamasti alla 100, edela- ja kaguosas 500–800 mm aastas. 95% poolsaarest hõlmab kõrb (Ar-Rub‘ al-Khālī, An-Nafūd, Ad-Dahna), ainult vadide ääres leidub datlipalmidega oaase. Niiskemas lõunaosas punamuldadel on savanne ja hõredat metsa. Araabia Pärsia lahe piirkond on maailma naftarikkamaid alasid.

Araabia on araablaste päriskodu ja islami lähtekoht. Poliitiliselt jaguneb Araabia Saudi Araabia, Kuveidi, Katari, Araabia Ühendemiraatide, Omaani ja Jeemeni vahel, peale nende asub seal väike osa Iraagist ja Jordaaniast.

EE 1, 1987; muudetud 2014